Croo List Lonesome

Lonesome Croo List

1929
Sam Allen
Ray Lavender

1930
Ray Lavender
Wendel Lees
George Stewart
Jean Stewart

1931
Ray Lavender
Stillman Williams

1932
Roger Falconer
Ray Lavender

1933
Ray Falconer
Bud Jackson
Bob Williams

1934
Ray Falconer
Robert Story

1935
Ray Falconer
Roger Woodard

1936
Cheever Newhall
Jim "Jamie" Taylor

1937
Dick Behr
Bill Taylor

1938
Dick Behr
Steve Sturgill (temp)
Bill Taylor

1939
Al Grant
Bill Taylor

1940
William "El Wacko" Ashbrook Jr.
Bill Boley
Al Grant

1941
"Swoop" Goodwin
Bob McIntyre
P.K. Prentiss
Paul Prescott
Ruth Prescott

1942
Ruth Prescott
Paul Prescott

1946
Bob Harris
Dick Hayes

1947
Dicky x
1949
Pete Harris
Jim Hoffmann

1950
Larry "Lefty" McCrum
Olivia (Livy) McCrum

1951
Don Grout
Clint Walker

1952
Harold "Hal" Bernsen
Jeffrey Foochow
Peter Jeffries

1953
Harold "Hal" Bernsen
Bob Monahan

1954
Bob Monahan
Brooks Rice

1955
Bob Monahan
Dan Monahan

1956
Peter Brandt
Gene Damont
Ray Lavender Jr.

1957
Peter Brandt
Chris Johnson

1958
Peter Brandt
Bruce Shields

1959
Bruce Shields

1960
Al Eckes
Nick Prentiss

1961
Bob Kreitler
Bob Nelson
Nick Prentiss

1962
Roger Bloomfield
Bill Rogerson

1963
Roger Bloomfield
Ralph x

1964
Andy Damp
Jon Hubbard
John Voss

1965
John Gross
Hugh Owens
Dave Tarbox
Dick Zeisse

1966
Doug Porter
Dave Wilken

1967
Parker Hirtle
John Schultz
Nancy Zeisse
Dick Zeisse

1968
Richard Dean
John Schultz
Nancy Zeisse
Dick Zeisse

1969
Josh Alper
Michael Eckert
Steve Plumley
Paula Stata
Chuck Stata

1970
Brian Earl
Rick Harford
George Judson
Ross Morgan

1971
Rick Bennett
Andy Cook (HM)
Page Dinsmore
Thad Jones

1972
Steve Allen
Warren Rehn
John Schultz
Annette Schultz

1973
Dave Beall
Ellen Sommers
Nancy Thomas

1974
Andy Bauman
Mary Sewell Lindsey
Carolyn McManus
Eric Radack

1975
Craig Findlay
Dawn Marshall
Peter H. Northrop
Liz Shultis Kotowski

1976
Lili Dean
Craig Findlay
Neil Husher
Andrea Lukens
Bob Yokelson

1977
Neil Husher
Andrea Lukens
Peter Ruggiero
Margie Schnitzer

1978
Bonnie Christie
Lynn Hite
Margie Hutchinson
Kathy Kienholz
Jenny Krendel
Alex "MacPhool" MacPhail (Fall)

1979
Theresa Beckett
Don Hunger
Molly Hunter
Jamie McEdward

1980
Bill Blaiklock
Amy FitzGerald
Sarah Hopkins
Dave Huntley

1981
Lynn Dombek
Cha Cha Hartwell
Dan Post
Rooney Self

1982
Ginny Eliason
Beth Gill
Alan D. Kamman
Andy Rosen

1983


Ted Arons
Sue Cole
Jim Kane
Becky Webber

1984
Phil Dinsmore
Allison King
Harold Lockwood
Paul West
Tim L. (Fall)

1985
Mary Arego
Dan Arons
Jenny Blaiklock
Bill Johnson

1986
Jennifer Botzojorns
Jack C
Marcel Gauthier
Andrea Nanna-Montgomery

1987
Peter Bendon (Spring)
Peter Church
Jean Huemmler Lee
Dave Posada
Sarah Putnam

1988
Sue Doyle
Annie Hanaway
Ben Saunders
Dave Ward
1989
Terry Buchanan
Pete Chipman
Margaret Dundee
Lisa Troy

1990
Paul Festino
Mary Kate Hayes
Dan Schreidt
Haviland Staggers
Pete Chipman (Fall)
1991
Amy Williams Derry
Sasha Ringe
Bayard Smith
Dave Yampanis

1992
Heather Koop
Vicky Parra Tebbetts
Mark Riddell
Steve Rushmore

1993
Lisa Beattie
Eben Heasley
Thad King
Vicky Parra Tebbetts
1994
Tricia Gunning
Tim Hayman
Paul Seybold
Michelle Stata

1995
Jason Boyd
Erik Jacobson
Amy Prentiss-Nelson
Dietlind Vander Schaaf
Darryl Maleike (Fall)
John Poor (Fall)
Meghan Fred Prentiss (Fall)
Aki Yoshikane (Fall)

1996
Emma Ensara
Anthony Greco
Amy Martinez
Pete Chipman (Summer/Fall)
Claire Fellman (Fall)
Aaron Gorban (Fall)
Brian Post (Fall)

1997
Rob Badeau (AHM)
Karyn Baglini (HM)
Adrianne Gass
Amy Seavey
Lars Whitman
Ann Perkins (Fall)
Earle Perkins (Fall)

1998
Dave Herring (Spring)
John H Nesbitt (HM)
Earle Perkins (Fall)
Ann Perkins (Fall)

1999
Justin Chapman
Stephanie Goehrig
Brain Houser
Amy Seavey
Liz Willey
Jeremy Cardin (Fall)
Amanda Jannis (Fall)
Matt Leder (Fall)
Dove Stucker ( Fall)
Dave Wilkins ( Fall)

2000
Lib Eden
Amanda Henck (AHM)
Kelly Hoge (Naturalist)
Seth Holland
Caroline Kiernan (HM)
Noah Kuhn
Caitlan Gray (Fall)
Josh Guerra (Fall)
Emmanuelle Humblet (Fall)
Rebecca Onion (Fall)

2001
Karen Hoydick (NT)
Bridget Love
Priscilla Potter (AHM)
Ellie Thompson
Peter Von Burchard (HM)
Beth Wieland
Lori Goebel (Fall NT)
Josh Guerra (Fall HM)
Felicia Kazer (Fall)
Jon Payne (Fall)
Rita Vincello (Fall)

2002
Noah Hoskins-Forsythe
Brendan Kemeza
Kara Kushmerek (NT)
Jessica Minifie
Robin Sherman (HM)
Becky Walker
Erin Brown (Fall)
Ben Giffen (Fall)
Jamie Martel (AHM Fall)
Carter Wilding-White (HM Fall)

2003
Christina Arrison
Beth Eisenhower (HM)
David Frazier
Kyle James (AHM)
Amanda Jannis (Winter)
Caroline Kiernan (Spring caretaker)
Mary Kuhn
Frank McCarthy (Winter)
Bethany Taylor (NT)
Daniel Aadahl (Fall NT)
Rebecca Schwartz (Fall)
Gabe Yospin (Fall)

2004
Lauren Atkinson (NT)
Alex Corey
Lucas Keene
Alex Oopey Mason
Maya Ray-Schoenfeld (AHM)
Thomas Seidel (Winter)
Jason Soleau (HM)
Beth Weick
Nina Barrett (Fall AHM)
Jesse Billingham (Fall HM)
Naomi George (Fall)
Kristie Robson (Fall)

2005
Charles Bethea
Holly Crimmins
Heather Day
Heidi Magario (AHM)
Justin McEdward (HM)
Tessa Stiven (NT)
Angel Avila (Fall AHM)
Jon Cotton (Fall HM)
Selena Humphreys (Fall Nt)
Dena Riegal (Fall AHM)
Margaret Snell (Fall)

2006


Hillary Gerardi
Erica Marcus (HM)
Meg "Bajo" Norris ( Winter)
Andrew Patari (NT)
Erin Robson (AHM)
Justin Rowe
Michelle Savard
Avery Miller (Fall)
Ashley Nadeau (Fall)
Aaron Sagin (Fall)
Dave Weston (Fall)
Lynne Zummo (Fall)

2007
Eliza Chappell
Matt Didisheim
Caty Enders (Winter)
Ryan Gordon (fall NT)
Helon Hoffer
R D Jenkinson (AHM)
Jenna Whitson Koloski (NT)
Avery Miller (HM)
Michelle Dodge (Fall HM)
Ben Mitchell-Lewis (Fall)
Maia Pinsky (Fall AHM)

2008
Cameron Berube
Betsy Cook (NT)
Thad Houston (AHM)
Miles Howard
Caroline Piper
Katherine Siner (HM)

2009
Hilary Burt
Johannes Griesshammer (NT)
Peter Hyson (AHM)
Eliza O'Neil (HM)
Hannah Orcutt
Jeffery Pederson
Will Tourellot (Winter-Spring)
Taylor Burt (Fall HM)
Kate Keefe (Fall NT)
Patrick Neff (Fall)
Erin Robson (Fall AHM)

2010
Seth Bishop
Sarah Copelas (NT)
Matt Didisheim (HM)
Amie Fleming (AHM)
Nat Houston
Anna Ready-Campbell
Phillip Betheil (Fall)
Ari Horovitz (Fall NT)
Jessica Marion (Fall AHM)
Corey Williams (Fall HM)

2011
Ulrika Botzojorns
Chloe Bourne (NT)
Emily Fender
Harrison Muskat (HM)
Luke Teschner (AHM)
Wynn Tucker
Beth Swartz (Fall)
Iona Woolmington (Fall)

2012
Emily Balch
Jeffery Colt (AHM)
George Heinrichs (Winter)
R D Jenkinson (HM)
Ben McCrave
Heron Russell
Caroline Santinelli (NT)

2013
Sam DeFlitch
Sarah Fischer (AHM)
Liz Kelman
Bobby Lundquist (Summer)
Harrison Muskat (HM)
Hannah Underwood (NT)

2014
Emily Balch (HM)
Scott Berkley (AHM)
Arnold Gavin ( Summer)
Erica Lehner ( Summer)
Grace Pezzella
Breana Winters (NT)

2015
Rachel Bolton
Dena Greenstreet (Naturalist)
Eliza Hazen (AHM)
Eliza Hazen (AHM)
Owain Heyden
Will Norton (HM)
Sam Snow-Cronin
Lindy Wenner (fall AHM)
Carter Bascom (Fall croo)
Katie Burkley (Fall croo naturalist)
Brian Rogers (Fall croo)
Alana Scannell (HM Fall)
Lindy Werner (Fall AHM)

2016
Marcel Aguirre
Lorne Currier (Naturalist)
Kerrick Edwards (AHM)
Russell Gens
Emily Griffin (HM)
Charlotte Price

2017
Carter Bascom (HM)
Abby Chick (AHM)
Michelle Fuller
Jesse Metzger (Naturalist)
Emily Sherman
Alex Van Raalte
Jesse Carlson (Fall croo)